
13 травня 2025
Час читання: 3 хв
Відкриття банківського рахунку
Банківським рахунком називається персональний обліковий запис, який заводиться у банку для зберігання грошей та проведення різних фінансових операцій. На ньому зберігають особисті кошти та гроші для розвитку бізнесу.
Для чого використовується банківський рахунок
Рахунок у банку необхідний для виконання різних фінансових операцій у особистих цілях чи з бізнесу, і навіть отримання послуг банку:
- Зберігання грошей. Основна мета — це безпечне зберігання грошей. Власник може переказати на нього всі готівку, особливо якщо боїться її втрати або крадіжки.
- Виконання грошових переказів. Через рахунок проходять різні платежі, серед яких оплата товарів та послуг, зарахування коштів на інші рахунки, оплата комунальних послуг, податкових відрахувань та інших обов'язкових платежів.
- Накопичення. Деякі типи банківських рахунків, наприклад, ощадні, дозволяють накопичувати гроші та заробляти на відсотках.
- Видача банківських карток. Власник рахунку користується дебетовими або кредитними картками, які дозволяють зручно розпоряджатися грошима для покупок та переведення в готівку.
- Доступ до кредитних та депозитних послуг. Наявність рахунку дає доступ до різних фінансових продуктів. Власник може скористатися кредитними пропозиціями, відкривати депозити, вносити інвестиції.
- Міжнародні перекази. Використовується для отримання та відправлення міжнародних переказів, що особливо зручно для оплати товарів та послуг за кордоном або переказу коштів між країнами.
Види банківських рахунків
Існують різні типи рахунків, кожен з яких має свої особливості і призначені для конкретних цілей.
- Розрахунковий — відкривається для споживчих фінансових операцій. На нього приходять грошові перекази, виконується оплата товарів та послуг, а також зняття готівки. Це стандартний тип рахунку для фізичних та юридичних осіб, за обслуговування якого та проведення операцій банк зазвичай нараховує комісії.
- Ощадний — потрібен для зберігання, накопичення коштів та отримання відсотків. Відсоткові ставки залежить від умов банку. Такий варіант ідеально підходить для довгострокового зберігання грошей, хоча зняття буває обмеженим, і відсотки нараховуються в залежності від часу зберігання.
- Депозитний — відкривається певний термін для накопичення грошей, протягом якого вкладені кошти блокуються. Цей рахунок часто дає вищі відсотки, ніж ощадний, проте користування грошима до закінчення терміну обмежено. Також можуть нараховуватись штрафи або скасовуватись відсотки, якщо власник раніше терміну зніме гроші.
- Кредитний — відкривається для видачі власнику позикових коштів. Це означає, що банк видає клієнту кредит, який той має повернути із відсотками. Використовується, наприклад, для кредитних карток або цільових кредитів.
- Валютний — дозволяє зберігати гроші в іноземній валюті. Зручний для людей, які часто здійснюють міжнародні перекази, подорожують чи ведуть бізнес за кордоном.
- Мультивалютний — дозволяє зберігати кошти одразу у кількох валютах на одному рахунку, що особливо зручно для тих, хто працює з різними валютами та не хоче робити зайвих витрат на обмін.
- Іпотечний — відкривається для ведення операцій за іпотечними кредитами. Використовується для регулярних виплат по іпотеці та зарахувань на погашення боргу.
Процедура відкриття банківського рахунку в Україні
Це досить простий процес, який можна виконати у будь-якому банку, що надає такі послуги.
Вибір банку. Насамперед потрібно вибрати банківську установу, в якій ви хочете зробити рахунок. В Україні існує багато банків, як національних, так і міжнародних. Важливо оцінити умови обслуговування, комісії, рейтинг та надійність банку, наявність потрібних вам послуг, наприклад, можливість отримання дебетової картки чи інтернет-банкінгу.
Вибір типу рахунку. Залежно від ваших потреб, потрібно буде вибрати тип рахунку — поточний, ощадний, депозитний та інші.
Підготовка документів. Для відкриття потрібні такі документи:
- Паспорт громадянина України чи інший документ, що засвідчує особу.
- Ідентифікаційний номер (ІПН).
- Для рахунку на ім'я юридичної особи — установчі документи, доручення та інші дані, що підтверджують повноваження особи на відкриття.
Заповнення анкети. У банку потрібно буде заповнити анкету, в якій зазначаються особисті дані, контакти та інформація про рахунок. В анкеті також буде пункт згоди на обробку персональних даних.
Підписання договору. Після того, як анкета буде заповнена, вам запропонують підписати договір на відкриття. Уважно ознайомтеся з умовами, включаючи комісії за обслуговування, ліміти на операції, відсотки за депозитами тощо.
Отримання карти та доступу. У більшості випадків вам буде видано дебетову картку, якщо ви відкриваєте поточний або ощадний рахунок або інші реквізити для доступу до нього. Після підписання договору вам також можуть надати доступ до онлайн-банкінгу для керування рахунком. Також це зручно робити у мобільному додатку.
Поповнення. Після відкриття можна вносити грошові поповнення. Це зручно робити через відділення банку, банкомати, а також за допомогою переказу коштів з інших банків.
Чи потрібна при відкритті рахунку допомога юриста
Для відкриття банківського рахунку в Україні допомога юриста не потрібна, якщо йдеться про просте відкриття для фізичних осіб. Процес досить стандартний і всі вимоги, як правило, чітко вказані банками. Вам потрібно буде просто надати паспорт, ідентифікаційний номер та заповнити анкету у банку. Банківські співробітники допоможуть з оформленням необхідних документів та пояснять усі умови.
Однак допомога юриста буде корисною в інших випадках:
- Послуги юридичної особи. Якщо ви відкриваєте рахунок на ім'я компанії, якщо це пов'язано з певними юридичними питаннями або особливостями ведення бізнесу, юрист допоможе підготувати установчі документи, погодити умови договору з банком і правильно оформити довіреність.
- Відкриття складних чи специфічних рахунків. У разі, якщо рахунок пов'язаний з якимись особливими умовами чи особливостями, як міжнародні перекази, валютні операції, використання мультивалютних чи депозитних рахунків, юрист надасть консультацію щодо правових норм та порядків.
- Податки та бухгалтерія. Якщо ви плануєте відкривати рахунок для ведення бізнесу, юрист чи бухгалтер проконсультують з питань оподаткування та фінансового обліку, щоб уникнути проблем із податковими органами.