
25 березня 2025
Час читання: 3 хв
Що краще: застава чи порука?
Кредитори пропонують різні умови оформлення позик для своїх клієнтів. Багато залежить від політики самої фінансової установи, і ризиків, які приймає на себе кредитор, надаючи позику. Ці ризики пов'язані безпосередньо із сумою позики та термінів її погашення.
Якщо клієнт розраховує на велику суму, швидше за все, йому доведеться пройти сувору перевірку, підготувати безліч документів не тільки персональних, але й з місця роботи, а також надати забезпечення. У якості забезпечення виступає заставне майно або поручитель — людина, яка стане гарантом повернення кредитних коштів.
Які особливості поруки
Порука є юридичним зобов'язанням третьої сторони взяти на себе виплату кредиту, якщо основний позичальник не зможе або відмовиться виконувати свої боргові зобов'язання перед кредитором.
Хто може виступити в ролі поручителя:
- Близькі родичі: чоловік (дружина), батьки, брати чи сестри.
- Друзі: включно з бізнес-партнерами або довіреними особами.
- Організації: роботодавець чи інші юридичні особи.
Цей механізм часто використовується для забезпечення додаткової гарантії повернення кредиту.
Загалом же, стати поручителем може будь-яка людина. Але тільки якщо банк вважатиме її придатною для цієї ролі. До гаранта висуваються вимоги, серед яких хороший кредитний рейтинг, відсутність судимостей, регулярні доходи, що дозволяють сплатити заборгованість. Для цього важливо мати стабільну офіційну роботу чи вести бізнес. Оцінюється й наявність майна у власності.
Щоб стати поручителем, необхідно:
- Дати свою згоду на поруку за позичальника, який оформляє кредит.
- Задовольнити вимоги банку, що пред'являються до поручителів у межах конкретної кредитної програми.
- Офіційно оформити своє зобов'язання, підписавши договір поруки.
Договір містить деталі взаємовідносин поручителя з іншими сторонами угоди — кредитором та позичальником. Цей документ прив'язаний до договору між банком, клієнтом і включає інформацію про суму заборгованості, строки погашення та інші умови.
Особливості позик під заставу
Заставне майно вважається найнадійнішим способом забезпечення позики, перевищуючи за значимістю поруку та передоплату. Позики із заставою зазвичай передбачають великі суми та тривалі періоди погашення, що збільшує рівень ризику для банку. З цієї причини кредит надається лише за умови надання майна у заставу.
Що може стати порукою:
- Квартира, будинок, ділянка землі, будова господарського призначення;
- Вантажний або легковий транспорт; автобус, мікроавтобус, мотоцикл, байк;
- Вузькопрофільна, будівельна, сільськогосподарська техніка;
- Обладнання, що використовується на виробництві;
- Цінні папери;
- Предмети мистецтва та ювелірні вироби;
- Кухонна техніка, комп'ютери, інші гаджети та техніка.
Найчастіше позики із заставою оформляються на власника майна, що надається як забезпечення. Однак можна взяти позику і під заставу власності, що належить іншій особі, якщо вона дає свою офіційну згоду на це.
Як і в разі поруки, оформляється окрема угода, яка доповнює основний кредитний договір. Для цього позичальник відвідує нотаріуса, де юридично закріплюється тимчасове обмеження на використання майна, наданого в заставу. Іноді може знадобитися професійна оцінка його вартості.
Після отримання нотаріально завіреної виписки з держреєстру обтяжень майна позичальник повертається до банку. Потім оформлюються два договори: кредитний та заставний, що завершує процес надання позики під заставу.
Чим відрізняється заставу від поруки
Заставне майно та порука є двома самостійними видами забезпечення кредиту, які відрізняються як за юридичними аспектами, так і за процедурою оформлення та наслідками. Незважаючи на це, вони можуть використовуватись одночасно, доповнюючи один одного.
Головна схожість між цими форматами полягає в тому, що і застава, і порука виступають як гарантії повернення кредиту. Проте застава є матеріальною гарантією, а порука — це зобов'язання третьої сторони угоди на юридичному рівні.
Банки часто практикують комбінований підхід, поєднуючи заставу та поруку. Для цього укладаються два окремі договори. Така схема дозволяє мінімізувати ризики кредитора: з одного боку, з допомогою майна позичальника, з іншого — з допомогою зобов'язань поручителя.
У результаті кожна сторона досягає своєї мети: кредитор отримує впевненість у поверненні коштів, а позичальник — схвалення позики.
Де видають позики без застави та поруки?
Якщо вам потрібний кредит на строк до 12 місяців, вам не обов'язково шукати заставне майно або поруку. У такому разі гарним варіантом стане звернення до мікрофінансових організацій (МФО). Компанії пропонують кредити без необхідності надання додаткового забезпечення, що спрощує процес отримання позики та робить її доступнішою для клієнтів.
Головні умови:
- Наявність українського громадянства;
- Повнолітній вік;
- Діючий паспорт, ІПН;
- Відкрита персональна банківська картка.
У певних випадках банки готові схвалити кредит на суму понад 50 тис. грн. без вимоги застави та поручителів. Однак ця ситуація скоріше стане винятком із правил, і такі рішення ухвалюються індивідуально, залежно від обставин. Хоча такі позики не так часто видаються, банк піде на цей крок, якщо клієнт давно працює з фінансовою установою і має бездоганну кредитну історію.
Варто враховувати, що такий кредит буде виданий під вищий відсоток і на тривалий період, що спричинить великий загальний обсяг переплати. У певних випадках фінансові організації вимагають передоплати, щоб зменшити свої фінансові ризики.