Досудове стягнення заборгованості по кредиту: як ведуть переговори МФО?
Кредит у мікрофінансових організаціях — це швидкий та доступний спосіб отримати додаткові гроші, щоб вирішити свої фінансові труднощі. МФО в Україні працюють законно та їх діяльність контролюється Національним Банком України. Зобов'язання щодо повернення кредиту МФО такі ж, як і перед банком, тому потрібно відповідально ставитися до оформлення онлайн позик — умови кредитного договору потрібно буде обов'язково виконувати.
У позичальників трапляються непередбачені обставини, які не дозволяють вносити регулярні платежі за кредитом. Це поширена ситуація, яка може статися, якщо клієнт МФО втратив роботу і не може швидко знайти нову, або, наприклад, захворів і витрачає більшу частину своїх доходів на медикаменти.
Ситуації бувають різні, але більшість із них не звільняє позичальника від виплати позики. Якщо за ним накопичуються заборгованості, МФО починає діяти та вживати заходів щодо стягнення боргу. Першим методом, який застосовується в таких випадках, є початок переговорів.
Що таке досудове стягнення боргів
Діалог між позичальником та представником МФО називається досудовим стягненням боргів. На цьому етапі сторони шукають компроміс, щоб вирішити проблему на умовах, які влаштують і клієнта, і фінансову компанію.
Варіанти, які може запропонувати МФО:
- Продовження терміну кредиту;
- Пропозиція відстрочення виплати на кілька тижнів чи місяців.
Якщо будь-яка з умов підходить позичальнику, він починає виплату кредиту за новими умовами. Таким чином, МФО отримує свої гроші, а позичальник уникає великих проблем — судового розгляду, конфліктів із колекторами, падіння кредитного рейтингу та втрату довіри компанії.
Коли сторони обговорюють вирішення проблеми, у них немає необхідності одразу йти до суду. Боржнику не доведеться звертатися за консультацією адвоката, будувати тактику захисту своїх прав у суді, витрачати на це додаткові кошти. У свою чергу, МФО не займається підготовкою позову. Мирні переговори проходять телефоном або іншим зручним способом.
Переваги досудового врегулювання спору
Досудове врегулювання конфлікту вигідне і для клієнта, і для фінансової компанії. Подібне вирішення проблеми, безумовно, позбавляє психологічного навантаження і допомагає уникнути інших наслідків:
- Швидкість вирішення питання. Судове стягнення боргів ніколи не відбувається швидко і може тривати роками. Діалог та пошук компромісу між сторонами без залучення суду відбувається набагато швидше.
- Економія фінансів. Судовий розгляд — це не безкоштовна послуга, і часто витрати виявляються занадто великими для клієнта МФО, який і без того має борги.
- Не потрібно залучати додаткових спеціалістів. У разі досудового вирішення конфліктної ситуації не потрібна допомога адвоката, юриста, нотаріуса. Це суттєва економія коштів та часу.
Вирішити питання з виплатою кредиту без суду можна швидко та ефективно, але це можливо лише в тому випадку, якщо позичальник справді хоче і готовий чесно повернути та закрити позику. Він не повинен ховатися від МФО, обманювати, вводити в оману. Фінансові компанії часто йдуть назустріч своїм клієнтам, адже зацікавлені у тому, щоб всю суму кредиту разом з відсотками було повернуто.
Процедура витребування коштів шляхом переговорів
Досудове стягнення заборгованості відбувається за певним порядком, якого здебільшого дотримуються всі МФО.
- Компанія зв'язується з клієнтом, щоб повідомити про прострочений платіж. МФО може написати листа на електронну пошту, зателефонувати або надіслати повідомлення.
- Перший день прострочення відразу фіксується у документах компанії, і ця інформація передається до бюро кредитних історій.
- Якщо позичальник не відреагував на письмове нагадування про борг, МФО розпочинає усний діалог. Співробітники компанії налагоджують комунікацію з клієнтом, щоб з'ясувати обставини, які у нього склалися та запропонувати шляхи вирішення проблеми, поки вона не переросла у справжню кризу.
Нюанси погашення проблемної заборгованості
Досудове вирішення проблеми з кредитом не проходить хаотично або за обставин, що склалися. Усі фінансові компанії та банки працюють відповідно до законодавства України, тому мають певні права.
Наприклад, співробітники банку чи МФО не можуть загрожувати клієнту чи його родичам. Але якщо вони безсилі у вирішенні конфлікту, можуть звернутися за допомогою колекторів.
Часто буває, що позичальник не знає як поводитися з МФО і колекторськими компаніями. Хтось вважає за краще не брати слухавку, обривати розмову, йде на погрози та обман. Але найвірнішим рішенням у цій ситуації буде чесний підхід.
- Підготуйте документи, які підтверджують факт того, що ви не можете виплачувати кредит — довідки з відміткою про звільнення, чеки з аптеки та виписки з лікарні, які доводять проблеми зі здоров'ям.
- Поговоріть з МФО та чесно розкажіть про ситуацію, в якій ви опинилися. Цілком можливо, що рішення, яке вам запропонують, влаштує вас і ви зможете виплатити позику без негативних наслідків.
- Не відмовляйтеся від розмови з колекторською компанією. Якщо співробітники фірми дзвонять для обговорення питання, виділіть час для цієї розмови і проінформуйте їх про реальну ситуацію. Будьте на зв'язку, щоб не викликати більше негативу та підозр.
Чим загрожує позичальнику невиплата боргу?
У деяких випадках позичальник приймає рішення будь-якими способами відмовитись від виплати кредиту. Це може призвести до різних наслідків:
- Нагромадження суми боргу. Якщо регулярно не платити за кредитом, сума зростатиме і розрахуватися буде ще складніше.
- Внесення до чорного списку. Позичальник, який потрапив до чорного списку боржників, втрачає довіру компанії і в майбутньому вже не зможе звертатися до неї за кредитними грошима.
- Негативна характеристика. У бюро кредитних історій фіксується інформація про борги та прострочення, її бачитимуть банки та МФО, до яких боржник звертається за кредитом. Маючи заборгованості та суперечки, такий клієнт ризикує не отримати позику.
Не тільки для клієнтів, а й для МФО досудове вирішення проблем з кредитами найкраще. Це порівняно мирний та зручний спосіб врегулювання конфлікту, який може дати результат.
При виборі МФО для оформлення позики вивчіть рейтинги та відгуки про неї. Переконайтеся, що компанія надійна та готова запропонувати лояльні умови кредитування. Онлайн сервіс кредитування Finsfera працює з широким колом позичальників та розглядає заявки на отримання кредиту від усіх. Щоб дізнатися, чи можете ви взяти онлайн кредит за 10 хвилин, просто надішліть короткий запит на нашому сайті.
- • 21.11.2024Зі скількох років можна брати кредит в Україні?
- • 20.11.2024Чим іпотечний кредит відрізняється від споживчого?
- • 19.11.2024Як дізнатися залишок за кредитом?
- • 8.11.2024Чи можуть з пенсії стягувати борги за кредитами?
- • 6.11.2024Чи можуть ув'язнити за борги за кредитами?
- • 5.11.2024Чи може банк забрати квартиру за борги по кредиту в Україні?
- • 4.11.2024Досудове стягнення заборгованості по кредиту: як ведуть переговори МФО?
- • 25.10.2024Що таке BankID?
- • 23.10.2024Як захистити банківську картку від шахраїв?
- • 22.10.2024Які МФО та банки пробачають борги?
- • 21.10.2024Де взяти кредит менше ніж за 1 годину
- • 18.10.2024Брати чи не брати кредит?
- • 16.10.2024Помилки у кредитній історії
- • 11.10.2024Що робити, якщо багато кредитів і нема чим платити? Як погасити кредити, якщо їх багато?
- Новини • 10.10.2024Відділ маркетингу нашої команди на конференції ROMI: маркетинг у час швидких змін
- • 9.10.2024Реструктуризація боргу
- • 7.10.2024Як виправити погану кредитну історію?
- • 3.10.2024Відповідальність за невиплату кредиту в Україні. Які наслідки несплати та яке покарання вам загрожує?
- • 2.10.2024Чи візьмуть на роботу з простроченим кредитом?
- • 1.10.2024Як дізнатися, чи є я у чорному списку боржників?
- • 30.9.2024Скільки кредитів може взяти одна людина?
- • 27.9.2024Як перевірити свою кредитну історію онлайн безкоштовно?
- Новини • 25.9.2024Мікрофінанс “Finsfera” — переможець у номінації “Прорив року” на FinAwards 2024